4. Sınıf Fen ve Teknoloji 37. Sayfanın Cevapları

calismakitabim tarafından yazıldı.. Yayınlanma Meb Yayınları

4. Sınıf Fen ve Teknoloji 37. Sayfanın Cevapları,4.sınıf fen ve teknoloji çalışma kitabı cevapları sayfa 37

BÖLÜM DEĞERLENDİRMESİ

Neler Öğrendik

1-Solunumda Görevli Yapı ve Organlarımız Nelerdir?

Solunum Yapı Ve Organları

SOLUNUM SİSTEMİ ORGANLARI

 Burun,Yutak, Soluk Borusu ve Akciğerlerdir. Solunuma yardım eden organlar, Diyafram ve Kaburgalar Arası Kaslardır.

 

Burun : koku alma duyusu organıdır.Soluk havasının alındığı yerdir.Havayı süzer, ısıtır ve nemlendirir.

 Yutak: Ağız ve burunun arka tarafındadır.Soluk borusu ile yemek borusunun başlangıç kısmıdır.

 Soluk Borusu: Yutaktan sonra gelir. Boynun ön tarafındadır.Üst üste dizilmiş kıkırdak parçalarından oluşur.Soluk borusunun üst tarafı biraz genişleyerek ses tellerinin bulunduğu gırtlağı oluşturur.Lokmalar yutulurken gırtlak kapağı soluk borusunu kapatır.Soluk borusu ikinci kaburga hizasında ikiye ayrılarak bronşları oluşturur.Bronşlar,kıkırdak halkalardan oluşmuştur.

 AKCİĞERLER:

 Göğüs kafesi içinde sağ ve sol akciğer olmak üzere iki bölümden oluşur.Sağ akciğer üç loplu,sol akciğer iki lopludur.Bir lopunun yerine kalp gelmiştir.

 Bronşlar: Akciğerlere girdikten sonra ağaç dalları gibi bronşcuk denilen kollara ayrılır. Her bronşcuk alveol(hava kesesi) denilen kısımlarda sona erer.Alveollerin dışı kılcal kan damarları ile sarılmıştır.Kan ile gaz alışverişi burada gerçekleşir.Akciğerlerin üzeri plevra adı verilen iki katlı bir zarla örtülüdür.Solunum olayı sırasında akciğerler,diyafram ve kaburgalar arası kaslarla birlikte çalışırlar.

2-Solunum Organlarımızın Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Sigara içilen ortamlardaki sigara dumanı sağlığımızı olumsuz yönde etkiler.Bu yüzden sigara içilen ortamlardan uzak durmalıyız.Sağlıklı beslenmeliyiz.Temizliğe dikkat etmeliyiz.

Eleştirel Düşünce

Niçin Burundan Soluk Alıp Ağızdan Vermeliyiz?

 

Solunumda hava burundan alınıp ağızdan verilmelidir.Burundan alınan hava burun içinde ısıtılıp nemlendirilir.Ayrıca tozlardan arındırılarak temizlenir.

Ağızdan solunum yapmak doğru değildir.Ağzımızdan soluk alıp verdiğimizde vücudumuza mikropların girişi kolaylaşacaktır.Bu durumda daha kolay hastalanırız.Ayrıca yatarken ağızdan soluk alıp vermek ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir