4.Sınıf Fen ve Teknoloji Öğrenci Çalışma Kitabı Cevapları 1. Kitap Sayfa 45 Zambak Yayınları Birinci Kitap BÖLÜM DEĞERLENDİRMESİ

calismakitabim tarafından yazıldı.. Yayınlanma Zambak Yayınları

4.Sınıf Fen ve Teknoloji Öğrenci Çalışma Kitabı Cevapları 1. Kitap Sayfa 45 Zambak Yayınları Birinci Kitap

 

BÖLÜM DEĞERLENDİRMESİ

 

Neler Öğrendik?

 

Yürürken,koşarken,zıplarken ve okulda top oynarken soluk alışverişimiz ve nabız hızımız dinlenme durumuna göre nasıl bir değişiklik gösterir? Karşılaştırınız ?

 

 

 

Yürürken,koşarken,zıplarken ve okulda top oynarken soluk alışverişimiz ve nabız hızımız artar.Egzersiz sırasında, vücudumuzun enerji ihtiyacı artar. Bu enerjiyi elde etmek için daha çok oksijene ihtiyaç duyarız. Bu nedenle egzersiz sırasında kalbimiz daha hızlı çalışır ve nabız sayımız artar. Ancak egzersiz süresi arttıkça nabız sayımız aynı oranda artmaz. Çünkü kalbimizin atış sayısının belli bir sınırı vardır.

 

ELEŞTİREL DÜŞÜNCE

 

 

 

Eğzersiz dışında soluk alıp vermemimiz ve nabız sayımızı arttıran etkenler nelerdir ?

 

Soluk alıp verme ve nabız sayımız, sadece egzersiz yaparken artmaz. Sınav öncesi heyecanlanırız. Doğum günlerimizde seviniriz. Bazı olaylar karşısında öfkeleniriz. Aniden gelişen olumsuz olaylar karşısında korkarız. Bu durumlarda da kalbimiz hızla atar ve hızlı hızlı soluk alıp veririz. Demek ki sadece egzersiz yaparken değil; heyecan, sevinç, öfke ve korku gibi durumlarda da nabız sayımız ve soluk alıp verme sıklığımız artar.