5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders ve Çalışma Kitabı Sayfa 32 Cevapları

calismakitabim tarafından yazıldı.. Yayınlanma Meb Yayınları

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders ve Çalışma Kitabı Sayfa 32 Cevapları

TÜRK GENÇLİĞİNİN ATATÜRK’E CEVABI

Aşağıda, Atatürk’ün gençliğe hitabesine vermiş olduğu cevap yer almaktadır. Metni dikkatlice okuyunuz.

Ey Büyük Ata,

Varlığımızın en kutsal temeli olan tür istiklal cumhuriyetinin sonsuz bekçisiyiz. Bu karar, değişmez irademizin il ve son anlatımıdır. İstikbalde hiçbir kuvvet bizi yolumuzdan döndürmeyecektir. Bizler, bütün hızımızı senden, ulusal tarihimizden  ve ruhumuzdaki sönmez ilaç ateşinden alıyoruz. Senin kurduğun güçlü temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız atılım bilinçlidir. En kıymetli emanetimiz olan tür istiklal ve cumhuriyeti, varlığımızın esası olarak, eğilmez başların, bükülmez kolların, yenilmez Türk evlatlarının elinde sonsuza dek yaşayacak ve nesillerden nesillere devredilecektir. İstiklal ve Cumhuriyetimize   kast edecek düşmanlar , en model silahlara donamış olarak en kuvvetli ordularla üzerimize saldırsalar dahi, ulusal birliğimize ve yenilmez Türk gücünün zerresini bile sarsamayacaktır. Çünkü bu aziz vatanın topraklar üzerine yetişen azimli ve inançlı Türk gençliği, dökülen temiz kanların ve cumhuriyet devrimlerimizin aydın ürünleridir. Vatanın ve milletin selameti için her zorluğa iman dolu göğsümüzü germek,  gerçek amacımız olacaktır.

Ey Türk’ün Büyük Ata’sı !

İstiklal ve cumhuriyetimizi korumak gerektiği zaman bulunacağımız durumlar ne olursa olsun, kudret ve cesaretimizi damarlarımızdaki asil kanlarımızdan alarak bütün engelleri aşıp her güçlü yenmek azmindeyiz.

Türk gençliği olarak özgürlüğün,aygunhoca.com bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyet ve devrimlerin yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize namus ve şeref sözü verir, kendimizi büyük Türk ulusuna adarız.  

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1)Türk gençliği Atatürk’e hangi konuda söz vermiştir? Açıkalayınız.

Cumhuriyeti yaşatacağız.

2)Türk gençliği gücünü nereden almaktadır?

 

Atatürk’ten almalıdır.

 

3)Metinde geçen ‘’ ulusal birliğimiz’’ ifadesiyle  ne anlatılmak istenmektir?

 

Ulusça beraberlik ve dayanışma.

 

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders ve Çalışma Kitabı Sayfa 32 Cevapları

5.sınıf, sosyal, bilgiler, çalışma, kitabı sayfa, 32, cevapları,meb,yayınları,2012,2013,yeni,kitap,sosyal çk,cevaplar,tüm,sayfalar,5,sosyal,1. Kitap,yanıtları

Link Verilerek Alınıtı yapılabilir

Kaynak:aygunhoca.com