7. Sınıf Fen ve Teknoloji Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 50

Gürol Uzeloğlu tarafından yazıldı.. Yayınlanma Meb Yayınları

7. Sınıf Fen ve Teknoloji Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 50

 

20. Etkinlik

 

a)Büyük olan A dişlisinin kazandığı hareket hızı artmış olarak küçük olan D dişlisine aktarılır.Birbiriyle bağlantılı dişlilerden büyük olan,küçük dişliden yavaş fakat daha büyük kuvvetle döner.

 

b)Diş sayısı fazla olan dişli bir miktar döndürüldüğünde onunla temas halindeki diş sayısı az olan dişli ters yönde ve daha fazla döner.Buna göre 180 dişi olan A dişlisi  6 tur atarsa 120 dişi olan B dişlisi 9 tur, bu dişli ile eksenleri çakışık olan  

C dişlisi de 9 tur,30 dişi olan D dişlisi ise 36 tur atar. D'nin hareket yönü A ile aynı B ve C ise A'ya zıt yönde döner.

 

 

a)Kasnaklar,kuvveti ve kuvvetin etkisiyle oluşan hareketi kasnak büyüklüğüne bağlı olarak farklı değerlerle başka yerlere aktarılır. Buna göre K kasnağında ok yönünde başlatılan hareket N kasnağına hızlanmış ve yönü değişmiş olarak aktarılır.

 

 

b)Kasnakların yarıçapı değiştirilerek dönme hızları arttırılıp azaltılabilir.K kasnağı L kasnağına çapraz atılmış bir kayışla bağlı olduğundan calismakitabim.com  bu kasnakta hareketin yönü değişir.M kasnağı L ile aynı merkezli olduğundan 2 yönünde döner. Bu hareket N kasnağına düz atılmış kayışla aktarılır. N kasnağı da 2 yönünde döner.Dönme sayısı yarıçap uzunluğu ile ters orantılıdır.Bu sebeple K,6 tur atarsa L 12 tur N ise 6 tur atar.

7. Sınıf Fen ve Teknoloji Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 50

7. Sınıf ,Fen ve Teknoloji ,Çalışma, Kitabı, Cevapları, Sayfa, 50, cevapları,meb,yayınları,2012,2013,yeni,kitap,Fen çk,cevaplar,tüm,sayfalar,7,Fen,yanıtları,Çalışma Kitabı

Link Verilerek Alınıtı yapılabilir

Kaynak:http://calismakitabim.com