8.Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları – 1.Ünite Değerlendirme Soruları Sayfa 27-28

Melissa Dönmeztürk tarafından yazıldı.. Yayınlanma 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları

Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları – 1.Ünite Değerlendirme Soruları Sayfa 27-28

 

A.

1- Allah kainata her varlığı belirli bir ölçü içinde, özenle yaratmıştır. Bu nedenle Allah'ın yarattığı varlıklarda güzellik, uyum , ahenk ve denge vardır. Bu da Allah’ın sonsuz ilim ve kudretini gösterir. Gece – gündüz olayı gibi.

 

2- Her insan başkalarının özgürlüğüne karışmadığı sürece özgürdür.Ve bunun sorumluluğunda olmalıdır.Başkasının özgürlük alanına karışmayacak sorumluluk kendisinde olmalıdır. Özgürlük bir haktır; ancak her hak özgürlük değildir. Özgürlük, bir başkasının hakkının başladığı yerde biter.

 

3-Tevekkül, sebeplere teşebbüs ettikten ve gerekli bütün tedbirleri aldıktan sonra, Cenab-ı Hakk’ın verdiği neticeye razı olmaktır.Örnek olarak da ;

 Bir adam Peygamberimize (a.s.m.) gelerek,
“Ben devemi salı vererek mi tevekkül edeyim, yoksa bağlayarak mı?” demiştir. Efendimiz ise,
“Deveni bağla sonra tevekkül et.” (Tirmizi, Kıyamet, 60) buyurmuş, böylece tevekkülün ölçüsünü en güzel şekilde ortaya koymuştur

 

B.

1- C

2- C

3- A

 

C.

1- fiziksel

2- biyolojik

3- toplumsal

 

Ç.

 

D

Y

D

D

Y

D.

‘ Düzenli , planlı çalışmak ve başaracağına inanmak’ demiş. Siyah kirpi beyaz kirpiye imrenmiş ve teşşekür edip oradan ayrılmış. Siyah kirpi  o günden sonra sürekli düzenli çalışmaya başlamış.Bir gün yine bir yarışmaya katılmış ve rakiplerinin arasından bir tek o bu zorlu yarışı bitirebilmiş. Rakipleri ona başarısının sırrını sorunca : ‘ Düzenli, planlı çalışmak ve başaracağına inanmak’ demiş .

Ayrıca Bakınız

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf, Meb, Yayını , yayınları,cevapları, tüm yayınlar