8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 5.Üniteye Hazırlık Çalşması Cevapları

Melissa Dönmeztürk tarafından yazıldı.. Yayınlanma 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 5.Üniteye Hazırlık Çalşması Cevapları 

1-  Alkol ve uyuşturucu maddeler, beyin ve merkezî sinir sistemini etkileyerek insanın karar verme yeteneğini olumsuz yönde etkiler. İnsanın iradesini zayıflatır. Aklını kullanarak doğru karar vermesine ve sorumluluklarını yerine getirmesine engel olur. İçki ve uyuşturucu, bireyin aile huzurunu, sosyal ve mesleki hayatını olumsuz yöne etkiler. Ayrıca hırsızlık, cinayet, trafik kazaları, kırgınlık, dargınlık ve aile içi geçimsizliklere neden olabilir.

2-  Zararlı alışkanlıkların yerleşmesini çoğaltan şey toplumların bu alışkanlıklara bakış açısıdır. İslam ülkeleri ve Hindistan da toplumsal olarak alkolü yasaklamaları bireysel düzeyde olumlu sonuç vermemiştir. Çocukları ve gençleri bu maddelerin yarattığı alışkanlıkların etkileri konusunda bilinçlendiren toplumlar alışkanlıkların yerleşmemesinde daha başarılı olmuşlardır.

· Hiçbir alkol bağımlısı bir gün bağımlısı olacağı düşüncesiyle alkole başlamamıştır.

· Paket, paket içilen sigaralarla sağlığını bu kadar tehlikeye atan nikotin bağımlısı sigara içmeye başladığı ilk günlerde belki sadece arkadaşlara özenmek vakit geçirmek, akranları gibi davranmanın dışında bir şey düşünmemiştir.

· Sorunlardan ve kaygılardan kurtulmak için bir doktor kontrolü olmaksızın birkaç yatıştırıcı ilaç alan genç insan bu ilaçlara bağımlı hale geliverdiğini belki de ancak bağımlılık aşamasında fark etmiştir.

3-  Kul, insan demektir. Her kulun (insanın) yaşama, sağlık, eğitim, düşünce, inanç, ibadet, özel yaşamın gizliliği ve ekonomik haklar gibi temel hakları ve özgürlükleri vardır. Bunlara karşı yapılan haksızlıklar, kul hakkı kavramına girer. Kul hakkı yemek büyük günahlardandır.

4-     Sigaranın sağlığımıza verdiği zararlar;

• Dil, damak, akciğer, mesane kanserine sebep olur.

• Sindirimi zorlaştırır ve mide ülserine sebep olur.

• Ağız ve diş hastalıklarına sebep olur.

• Akut ve kronik bronşite sebep olur.

• Damar sertliğine, kalp krizine ve çeşitli kalp hastalıklarına yol açar.

• Vücut direncini kırar ve hastalıklara daha çabuk yakalanmamıza yol açar.

• Hamile bayanların sigara kullanması sonucunda düşüklere ve ölü doğumlara sebep olabilir, bebekte çeşitli anomalilere yol açabilir.

5-  Şans oyunları para yatırılarak şansın denendiği bir oyundur. Burada para kazanılmaya başlanıldığında insan daha da hırslanarak daha çok para kazanabileceğini düşündüğü kuamra yönelir ve bu illete bulaştığı anda bir daha geri dönemez ve bataklığa sürüklenir.