8. Sınıf Fen ve Teknoloji Çalışma Kitabı Sayfa 28,29,30,31,32, Cevapları

Oguzhan DAGDELEN tarafından yazıldı.. Yayınlanma Meb Yayınları

8. Sınıf Fen ve Teknoloji Çalışma Kitabı Sayfa 28,29,30,31,32, Cevapları

8. sınıf fen çalışma kitabı 28,29,30,31,32,

sf. 28

 

DNA hücrelerimizdeki yönetici moleküldür. ikili sarmal yapıdadır. yapısında organik bazlar bulunur.bir nükleotit, organik baz, şeker ve fosfattan oluşur.kromozomlar hücrenin çekirdeğinde yer alır.kromozomlarda DNA molekülü bulunur.DNA molekülü genleri içerir.genler kalıtsal özelliklerimizi belirler.baskın veya çekinik olabilirler.mutasyonlar kalıtsaldır, modifikasyonlar kuşaktan kuşağa aktarılmaz.Genetik mühendisliğini ve biyoteknolojik uygulamalar yaşamımızı kolaylaştırır.

 

sf. 29

 

ördek: perdeli ayaklar

kartal: gaga ve pençe yapısı

kurbağa: nemli derisi, parmaklarının arasındaki perdeler

yunus: vücutlarında yağ depo edebilmeleri

zebra: çizgili görünüm

arı: rengi

yarasa: işitme duyusunu görme organı gibi kullanması

örümcek: ağ örebilmesi

fil: uzun hortum, büyük kulaklar

yılan: yaşadığı ortama uygun renklerin olması

 

sf.30

 

kaktüs: Kaktüsler çölde yaşarlar.Yapraklarının diken şeklinde olması, gövdelerinde su biriktirmeleri,onların bu ortamda su kaybını azaltmasını sağlar.Kaktüsler bu özelliklere sahip olmasalardı yaşamları ve nesilleri tehlikeye girerdi.

 

nilüfer: Nilüferler sulak alanlarda yaşarlar.Geniş yapraklara sahip olmaları onların terleme ile su kaybetmelerini sağlar.Bitki bu özelliklere sahip olmasaydı hayatta kalma şansı azalarak nesli tehlikeye girerdi.

 

karaçam : Çam ağaçları kara ekosisteminde yaşarlar. İğne yapraklı olmaları onların dört mevsim yeşil kalmalarını sağlar.Ayrıca bu ağaçların iğne yaprakları çok sıcak ve çok soğuk iklimlere karşı dayanıklı olmalarını sağlar.Bitki bu özelliklere sahip olmasaydı hayatta kalma şansı azalarak nesli tehlikeye girerdi.

 

palmiye : Palmiye ağaçları ılıman kuşaklardaki kara ekosistemlerinde yaşarlar.Büyük yaprakları terleme ile yapılarındaki fazla suyun atılmasını sağlar.Bitki bu özelliklere sahip olmasaydı hayatta kalma şansı azalarak nesli tehlikeye girerdi.

 

sf. 31

 

1.soru.: Bu canlının renginin ortam rengiyle aynı olması, onun hayatta kalmasını sağlayacak bir adaptasyondur.Böylece düşmanlarından gizlenerek hayatta kalma şansını arttırır.

 

2.soru.: Balığın bulunduğu ortama adaptasyonunu sağlayarak kendisini düşmanlarından korumasının sağlar.

 

3.soru.: Bu yapılar düşmanlara karşı korumada ve karşı cinsin ilgisini çekerek üreme şansını artırmada etkili olabilir. Tırpana balığı kuyruğundaki elektrik üreten yapılarla düşmanları kendisinden uzaklaştırır.

 

4.soru.: Sırt ve karın bölgelerindeki renk farklılıkları suyun üst ve alt kısımlarında görünmesini zorlaştırarak av olmasını engellemekte, avları kendisini göremediği için köpek balığının avını bulmasını zorlaştırmaktadır.

 

sf. 32

 

canlıların çevresel değişimlere adaptasyonlarının biyolojik çeşitliliğe ve evrime katkısı nasıldır?

canlıların çevresel değişimlere adaptasyonları onların hayatta kalma ve üreme şansını arttıracağı için biyolojik çeşitlilikte artacaktır.Biyolojik çeşitliliğin ortaya çıkmasıda canlıların evrimleşme sürecinin bir göstergesidir.

 

Doğal seçilim nedir? örnekler verelim.

Belirli özelliklere sahip canlıların bu özelliklere sahip olmayan canlılara göre daha fazla hayatta kalma ve üreme şansına sahip olmasıdır.Yırtıcı hayvanlardan kaçarken hızlı koşan geyiklerin hayatta kalması doğal seçilimlere örnektir.

 

varyasyon nedir? örnekler verelim.

Türler içerisinde görülen genetik çeşitliliğe varyasyon denir.

 

Evrim nedir?

Canlı türlerinde görülen ve jeolojik zamanın ilk dilimlerinden başlayarak günümüzde de devam eden değişime evrim denir.

 

Evrim hakkında farklı görüşler öne süren bilim insanları kimlerdir?

Lamarck, Darwin, Farabi, İbn-i Miskeveyh

8., Sınıf, Fen, ve, Teknoloji, Çalışma, Kitabı, Sayfa, 28, 29, 30, 31, 32, Cevapları