8. Sınıf Fen ve Teknoloji Meb Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 28-29-30-31-32-33-50-51 Cevapları

Oguzhan DAGDELEN tarafından yazıldı.. Yayınlanma Meb Yayınları

8. Sınıf Fen Çalışma Kiatabı 28-29-30-31-32-33-50-51 sayfalar

sf. 28

DNA hücrelerimizdeki yönetici moleküldür. ikili sarmal yapıdadır. yapısında organik bazlar bulunur.bir nükleotit, organik baz, şeker ve fosfattan oluşur.kromozomlar hücrenin çekirdeğinde yer alır.kromozomlarda DNA molekülü bulunur.DNA molekülü genleri içerir.genler kalıtsal özelliklerimizi belirler.baskın veya çekinik olabilirler.mutasyonlar kalıtsaldır, modifikasyonlar kuşaktan kuşağa aktarılmaz.Genetik mühendisliğini ve biyoteknolojik uygulamalar yaşamımızı kolaylaştırır.

sf. 29

ördek: perdeli ayaklar

kartal: gaga ve pençe yapısı

kurbağa: nemli derisi, parmaklarının arasındaki perdeler

yunus: vücutlarında yağ depo edebilmeleri

zebra: çizgili görünüm

arı: rengi

yarasa: işitme duyusunu görme organı gibi kullanması

örümcek: ağ örebilmesi

fil: uzun hortum, büyük kulaklar

yılan: yaşadığı ortama uygun renklerin olması

sf.30

kaktüs: Kaktüsler çölde yaşarlar.Yapraklarının diken şeklinde olması, gövdelerinde su biriktirmeleri,onların bu ortamda su kaybını azaltmasını sağlar.Kaktüsler bu özelliklere sahip olmasalardı yaşamları ve nesilleri tehlikeye girerdi.

nilüfer: Nilüferler sulak alanlarda yaşarlar.Geniş yapraklara sahip olmaları onların terleme ile su kaybetmelerini sağlar.Bitki bu özelliklere sahip olmasaydı hayatta kalma şansı azalarak nesli tehlikeye girerdi.

karaçam : Çam ağaçları kara ekosisteminde yaşarlar. İğne yapraklı olmaları onların dört mevsim yeşil kalmalarını sağlar.Ayrıca bu ağaçların iğne yaprakları çok sıcak ve çok soğuk iklimlere karşı dayanıklı olmalarını sağlar.Bitki bu özelliklere sahip olmasaydı hayatta kalma şansı azalarak nesli tehlikeye girerdi.

 

palmiye : Palmiye ağaçları ılıman kuşaklardaki kara ekosistemlerinde yaşarlar.Büyük yaprakları terleme ile yapılarındaki fazla suyun atılmasını sağlar.Bitki bu özelliklere sahip olmasaydı hayatta kalma şansı azalarak nesli tehlikeye girerdi.

sf. 31

1.soru.: Bu canlının renginin ortam rengiyle aynı olması, onun hayatta kalmasını sağlayacak bir adaptasyondur.Böylece düşmanlarından gizlenerek hayatta kalma şansını arttırır.

2.soru.: Balığın bulunduğu ortama adaptasyonunu sağlayarak kendisini düşmanlarından korumasının sağlar.

3.soru.: Bu yapılar düşmanlara karşı korumada ve karşı cinsin ilgisini çekerek üreme şansını artırmada etkili olabilir. Tırpana balığı kuyruğundaki elektrik üreten yapılarla düşmanları kendisinden uzaklaştırır.

4.soru.: Sırt ve karın bölgelerindeki renk farklılıkları suyun üst ve alt kısımlarında görünmesini zorlaştırarak av olmasını engellemekte, avları kendisini göremediği için köpek balığının avını bulmasını zorlaştırmaktadır.

sf. 32

canlıların çevresel değişimlere adaptasyonlarının biyolojik çeşitliliğe ve evrime katkısı nasıldır?

canlıların çevresel değişimlere adaptasyonları onların hayatta kalma ve üreme şansını arttıracağı için biyolojik çeşitlilikte artacaktır.Biyolojik çeşitliliğin ortaya çıkmasıda canlıların evrimleşme sürecinin bir göstergesidir.

Doğal seçilim nedir? örnekler verelim.

Belirli özelliklere sahip canlıların bu özelliklere sahip olmayan canlılara göre daha fazla hayatta kalma ve üreme şansına sahip olmasıdır.Yırtıcı hayvanlardan kaçarken hızlı koşan geyiklerin hayatta kalması doğal seçilimlere örnektir.

varyasyon nedir? örnekler verelim.

Türler içerisinde görülen genetik çeşitliliğe varyasyon denir.

Evrim nedir?

Canlı türlerinde görülen ve jeolojik zamanın ilk dilimlerinden başlayarak günümüzde de devam eden değişime evrim denir.

Evrim hakkında farklı görüşler öne süren bilim insanları kimlerdir?

Lamarck, Darwin, Farabi, İbn-i Miskeveyh

32ve 33 etkinlik çok uzun olduğundan onu yazmıycam34ETKİNLİK:fosil yakıtlarının yanmasıaçığa çıkan gazlar CO2, SO4, NO2 dirasit yağmurları çevreye insanlara bitkilere zarar verir

35etkinlik çok kolaypolise haber versinler yazarsan yeterzaten saçma bi etkinlik olmuş

36ETKİNLİK :bu etkinliği kendin yapacaksınben kendime göre yaptımaltındaki sorularıda isterseniz yazarım

37ETKİNLİK:a)1-KCI 2-NH3+H2O 3-H2O+NaOH 4-SO 5-Lİ 6-HCL diye yaptım artık

b)K2SO4 CACL2 NaCI K3PO4 Na2CO3 CAF2 KI MgCO3inşallah anlatabilmişimdir

38ETKİNLİK:ASİTpH aralığı) 0-7 arası pH dır (tanımlanır)asit ekşi plan ve turnusol kağıdını kırmızı renge dönüştürenler asit özelliği taşır(fiziksel özellilleri) aşındırıcı,tahriş edici,yakıcı gibi özellikleri vardır(örnektir)limon,domates ,meyvesuyuve gazlı içecekler gibi sıralayabilirizBAZpH aralığı)7-14 arası pH dır(tanımlanır)baz acı olan ve turnusol kağıdını mavi renge dönüştürenler baz özelliği taşır(fiziksel özellikler)ele kayganlık hissi verir,asit ile tepkimeye girince tuz ve su açığa çıkar,sulu çözeltilerde elektiriği iletir(örnektir)diş macunu, sabun, çamaşırsuyu, tuzruhu gibi

Sayfa 33

DOĞRU YANLIŞ

1 y

2 y

3 y

4 d

5 d

BOŞLUK DOLDURMA

1= BOŞLUĞA MİTOZ GELECEK

2= BOŞLUĞA MUTASYON GELECEK

3=ADAPTASYON GELECEK

4= GENETİK MÜHENDİSLİĞİ GELECEK

5= EŞEY OLACAK

EŞLEŞTİRME

1= FENOTİP = D

2= NÜKLEOTİT = A

3= KROMOZOM = B

4= MAYOZ = E

5= MİTOZ = C

6= MUTASYON = Ç

TEST

1 = C

2 = A

3 = D

4 = B

5 = C

sayfa 50

1Adım sodyum,sembolüm Na,proton sayım 11,tuzun yapsında bulunurum3 katmana sahibim,son katmanımda 1 elektronum vardır1 elektron vererek katyon olabilirim

2Adım kargon,sembolüm C proton sayım 6kömürüde elmasıda ben oluştururum2 katmana sahibim,son katmanımda 4 elektron vardır

3Adım Flor,sembolüm F proton sayım 9,dişmmacunu,buz dolabı,klima ve deodorantların yapısında bulunurm

4Adım argon,sembolüm Ar proton sayım 18 ampullerde bulunurum,3 katmana sahibim,son katmanımsa 8 elektronum vardırelektron alışverişi yapmaz,

5Adım oksijen,Sembolüm O,proton sayım 8,

Havada,oksijen tüplerinde bulunurum

2 katmana sahibim,son katmanımda 6 elektronum vardır6 elektron alarak anyon olabilirim

1.ünite

2. etkinlik:

Sperm yumurtayı deler,meydana gelen canlıya zigot adı verilir.3-4 gün içinde de rahime yerleşir.Embriyo döllenme gerçekleşene kadar (yaklaşık 48 saat) rahimde serbest bir biçimde yüzer.Döllenmeyle birlikte anne ile ilişki de başlar.Bundan 2 hafta sonra embriyo 5mm civarındadır.İlk kalp atışı başlamıştır.Baş,ağız,karaciğer ve bağırsaklar şekillenmeye başlar.Bundan 4 hafta sonra embriyo 2,5 cm civarındadır.Yüzdeki organlar, yumuşak baş, ayak parmakları belirginleşmeye başlar.Sinir sistemi ve birçok organ çalışmaya başlar.

3.Etkinlik:

2->5->1->4->3->6

4. Etkinlik:

Eğrelti otu:500

Koyun:54

Domates:24

Kartal:66

Gül:14

Fil:56

Serçe?

Yılan:78

Karga:?

Canlı organizmanın büyüklüğü ve karmaşıklığı ile kromozom sayısı arasında doğru orantı yoktur.Çünkü eğer olsaydı kromozom sayısı 500 olan eğrelti otunun kromozom sayısı 46 olan insandan daha gelişmiş olması gerekirdi.

5.Etkinlik:

*Tek hücrelilerde bölünerek çoğalma

*Rejenarasyonla çoğalma

*Tomurcuklanarak çoğalma

*Sporla çoğalma

 

çalışma kitabı 13.etkinlik 42. sayfa

1.resim

2.resim

2.resim

2.resim

1.resim

38.sayfa5.etkinlik

5.çıkış

45. sayfa 19. etkinlik

özkütle

basınç

balon

derinlik

ağırlık

barometre

molekül

katılar

şekline

yoğunluk

sıvı

vakum

14=newton

15=genişliğine

8., Sınıf, Fen, ve, Teknoloji, Meb, Yayınları, Çalışma, Kitabı, Sayfa, 28-29-30-31-32-33-50-51, Cevapları