8.Sınıf Fen ve Teknoloji Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 46,47,48 Dikey Yayıncılık

busegül tarafından yazıldı.. Yayınlanma Dikey Yayınları

8.Sınıf Fen ve Teknoloji Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 46,47,48 Dikey Yayıncılık

SAYFA 46

ETKİNLİK 3.1.                            

Madde kütlesi ve belli bir hacmi olan her şeydir. Madde evrende üç halde bulunur. Bunlar; katı, sıvı ve gazdır. Geçen sene maddelerin elementler halinde bulunduğunu öğrenmiştik. Bu elementlerin bir periyodik tablo üzerinde gösterildiğini biliyorum.

ETKİNLİK 3.2.

MERAK ETTİKLERİM: Geçen sene öğrendiklerimizin üstüne ne koyacağımızı ve neler öğreneceğimizi merak ediyorum. Birde hangi bilim adamlılarının ünitemizde adının geçeceğini merak ediyorum.

ÖĞRENMEK İSTEDİKLERİM: Daha fazla element çeşidi öğrenmek istiyorum ve geçen sene anlamadığım konuları üstüne katarak daha çok pekiştirerek öğrenmek istiyorum.

SAYFA 47

ETKİNLİK 3.3

Elementler aralarında pozitif ve negatif olarak ayırırdık bu sene ise ametal, metal yarı metal olarak öğreneceğiz. Bunlara karar verirken evrende bulunma şekillerine bakacağız ve ortak özellikleriyle sınıflandıracağız.

ETKİNLK 3.4

AMETAL:Metallerle oluşturdukları bileşiklerde Negatif değerlidir. Kendi aralarında da bileşik oluşturma özelliğine sahip olmalarından dolayı Pozitif karaktere sahip olanlarda vardır.

METAL : Yüksek elektrik ve ısı iletkenliği, kendine özgü parlaklığı olan, şekillendirmeye yatkın, katyon oluşturma eğilimi yüksek, oksijenle birleşerek çoğunlukla bazik oksitler veren elementler.

YARI METAL:
Metallerle tepkime verirken ametal, ametallerle tepkime verirken de metal gibi davranırlar. Genellikle kristal yapıda bulunurlar. Ayrıca; yarı iletken özellikleri vardır.

SAYFA 48

ETKİNLİK 3.5

A=Her bir yatay sıra yukardan başlar ve 1 periyottur. Her  bir dikey sıra soldan başlamak üzere bir gruptur.

B=Periyodik tabloda Her bir dikey sıra grup, her bir yatay sıra periyottur.

 

C=Sol tarafta genellikle metaller , sağ tarafta genellikle ametaller bulunur.