8.Sınıf Fen ve Teknoloji Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 49,50,51 Dikey Yayıncılık

busegül tarafından yazıldı.. Yayınlanma Dikey Yayınları

8.Sınıf Fen ve Teknoloji Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 49,50,51 Dikey Yayıncılık

SAYFA 49

ETKİNLİK 3.6.

METALLER=Bazı metaller , örneğin aliminyum(Al) hafiftir ve bu nedenle havacılık endüstrisinde kullanılmaya uygundur.Bazıları ise ,örneğin sıhhi tesisatta kullanılan krom(Cr) krozyona ,yani yenime karşı dirençlidir. Aliminyum(Al)demir(Fe),kalsiyum(Ca),sodyum(Na),po tasyum(K) ve magnezyum yer kabuğunda bol bulunan metallerdir. Periyodik cetvelin gruplarında bulunan elmentler metal ve ametal biçiminde sınıflandırılır.

AMETALLER=

Genellikle ısı ve elektriği iyi iletmezler.Bir kristale elektrik akımı verdiğimizde elektronların, kristaldeki bağ türüne bağlı hareket kazanmaları ile ya iletkenlik oluşur ya da Elektronlar elektrik akımı altında hiç hareket edemezler,o zaman da kristallerde yalıtkanlık özelliği meydana gelir. 

Ametal elementlerden birkaçı hem yerkabuğunun büyük bir bölümünü oluşturur, hem de Canlıların var olabilmesi ve gelişmesi için yaşamsal önem taşır.

3.7.

METALLER=Li,Al,Mg,Ka,Cu Zn,Fe

Yarı Metaller=Si,Ge

AMETALLER=N,C,O,H,F,CL

SAYFA 50

ETKİNLİK 3.8.

Ametal        Metal

Ametal        Metal

A)Metaller elektron vermeye, ametaller elektron almaya yatkındır.

B)-1,+3,+1,-2

SAYFA 51

ETKİNLİK 3.9.

Periyodik sistem düzen içindedir Element ile = tek tür içerir Atom ,Element olabilir yarı metal ,metal  ,arasında oluşur iyonik bağ ve kovalent bağ

3.10

7.çıkış