8.Sınıf Fen ve Teknoloji Cevapları Sayfa 131,132,133 Cevapları Dikey Yayınları

busegül tarafından yazıldı.. Yayınlanma Dikey Yayınları

8.Sınıf Fen ve Teknoloji Cevapları Sayfa 131,132,133 Cevapları Dikey Yayınları

SAYFA 131

ETKİNLİK  8.11.

1-D

2-D

3-D

4-Y

5-Y

6-D

SAYFA 132

ETKİNLİK 8.13.

Ben yel varken açılırdım çünkü diğer üç hava şartı kesinlikle güçlü rüzgârlardır. Yel hafif bir esinti şeklinde ki bir rüzgardır.

ETKİNLİK 8.14.

Bir hortumun oluşabilmesi için atmosferin yüksek bölümlerine kadar çıkabilecek konveksiyon olması gerekir: Atmosferin katlarını zayıflatan, dik olarak göğe çıkan ve yükseldikçe soğuyan hava; atmosferin 1 - 2 kilometre yükseklerine kadar nemli hava bulunması ve bu nemli konveksiyonu başlatacak, güneş ışıklarının yere çarpmasıyla oluşan bir sıcak hava termiği.

Büyük çaplı ve çok şiddetli Beufort ölçeğine göre saatte 75 milden fazla hızla ve dönerek esen tropik rüzgâr. Doğu Pasifik ve Güney Atlantik hâriç subtropikal ve tropikal iklim kuşağındaki bütün sıcak denizlerde sıksık meydana gelir.

SAYFA 133

ETKİNLİK 8.15.

Ülkemizde küçük hortumlar görülebilir ancak kasırga görülemez. Çünkü kasırga olması için 27 derecenin üstündeki tropikal bölgelerde görülür.

ETKİNLİK 8.16.

-Havadaki su buharının gerekli (uygun) ortama ulaştıktan sonra yoğunlaşarak yeryüzüne su damlacıkları halinde düşmesidir.

-  Kar, bulutlan oluşturan minicik su tanelerinin çok soğuk hava ile karşılaşması sonucu, çok ince buz parçalarına dönüşmesidir. Bu, o kadar çabuk olmuştur ki, su tanesi yağmur olamadan kara dönüşmüştür. Aslında kış mevsiminde bulutlar hemen her zaman, havadan da hafif olan minik buz parçacıkları içerirler. Ama kar yağması için belli etkenlerin bir araya gelmesi gerekir. Bu etkenler, düşük ısı ve hava akımlarıdır, işte bu ortam, buz parçacıklarının birleşerek kar seklinde yağmasına yol açar

-Dolu yüksek hava sıcaklığı ile alçak hava sıcaklığının bir anda karşılaşmasıyla oluşmaktadır.  Sıcak hava akımının bir anda ısı kaybetmesiyle, içerisindeki nemli hava donarak doluyu oluşturmaktadır. Bu sayede dolu meydana gelerek dünya üzerine düşmektedir. Bu işlem bir çok kez oluşursa yağmur gibi dolunun yağmasına neden olmaktadır.

-İçi dolu sıvı su damlacıklarından meydana gelen ve her zaman sakin havada yerkürenin yüzeyini kaplayan stratus bulutudur.

-Sabah ve akşam, açık havadaki bazı bitkilerin ve cisimlerin üzerinde çok küçük su damlacıkları halinde biriken su buharıdır.

-Donmuş çiğdir.