TC İnkılap Tarihi 8.sınıf Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57

simge tarafından yazıldı.. Yayınlanma 8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Cevapları

TC İnkılap Tarihi 8.sınıf Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57

57.SAYFA CEVAPLARI:

 

1-birinci dünya savaşından sonra yurdumuzun işgali karşısında milletimiz verdiği tepki birinci dünya savaşından sonra yurdumuzun işgali karşısında milletimiz kongreleler düzenleyip cemiyetler kurarak işgallere karşı tepki verip kuvayı milliye birlikleri ile düşmana karşı mücadelede bulunmuştur.  

 

2- doğu cephesi, batı cephesi, güney cephesi

 

3-Düşmana karşı kahramanca çarpışan Kuvayımilliye birlikleri askeri disiplinden yoksun olduğu ve yeterli donanıma sahip olmadığı için düşman karşısında yetersiz kalıyordu.Tartışmalar sonucu Milli Mücadele'nin ancak düzenli ordularla başarılı olabileceği anlaşıldı ve Kuvayımilliye hemen tasfiye edilerek birlikler düzenli orduya katıldı.

 

4-Yeni kurulacak devletin eğitim politikaları savaş devam ederken düzenlenen eğitim kongresinde belirlenmiştir. 

 

5- Kurtuluşun Savaşının sıkıntılı ortamında ülkenin ve ordunun ihtiyacı olan ayni ve nakdi ihtiyaçların karşılanmasında yaşanan sıkıntıları aşmak için çıkarılmıştır.. 

 

6-Yaptığı antlaşmalarla uluslararası alanda kendine uygun koşullara ya da elde etmek istediği hedeflere ulaşmış olabilir. Antlaşma yaptığı ülkelerle arasında sıcak gelişmeler ve işbirliği sağlamış olabilir.