TC İnkılap Tarihi 8.sınıf Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 179

simge tarafından yazıldı.. Yayınlanma 8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Cevapları

TC İnkılap Tarihi 8.sınıf Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 179

179.SAYFA CEVAPLARI:

 

1-Lozan barışı ile birlikte bir çok sorunumuzu çözdük.Bundan sonra devleti geliştirme çabası içine girilmiştir.Türk dış politikası lozan' a göre şekil kazanmıştır. 

 

2-Bunun için öncelikle diyaloga açık bir ülke olmalı ve tüm devletlere aynı mesafede durmalıyız. Bunun yanında ülkemizdeki demokrasi ve özgürlük ile ilgili konuları düzeltirsek; yakın zamanda pek çok ülke ile ilişkimizi düzeltmiş oluruz.

 

3-Atatürk'ün, başarılı ve çok tanınan bir insan olmasında kişisel özellikleri ve çok yönlü olması muhakkak ki büyük bir faktördür.

 

Çok yönlülük Atatürk'ün kişiliğinde belirgin bir şekilde ortaya çıkan en büyük özelliğidirEşsiz yetenek-leriyle tarihe unutulmaz bir insan olarak geçen Atatürk'ün bu nitelikleri onun kişilik özelliklerine de yansımıştır.

 

Atatürk, doğuştan gelen güçlü bir karaktere ve kuvvetli bir iradeye sahiptir Davranışlarındaki ince düşünme, ölçülü hareket ve dikkatli olma, Atatürk'ün her zaman önem verdiği bir özelliğidir.

 

O, ileri görüşlü, hayale ve gurura kapılmayan bir liderdi.

 

4-Atamızı ölüm yıl dönümü olan 10 kasımda anarak ve onun ilke ve inkilaplarına sahip çıkarak, cumhuriyetin değerlerini koruyarak minnet ve bağlılık duygularımızı ifade ediyoruz.