8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları S.E.K. Yayınları Sayfa 88,89,90

busegül tarafından yazıldı.. Yayınlanma 8.Sınıf TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sek ve Semih Ofset Yayınları Cevapları

8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları S.E.K. Yayınları Sayfa 88,89,90

SAYFA 88

ETKİNLİK 9

1.Milli mücadelenin başarılı olmasının sebebi bütün güçlerimizin hedefinin aynı olmasıdır.

2.Birbirine düşman çatışma halinde yaşayan birbirinden kopuk devletlerden bahsetmektedir.

3.Milli birlik vatanımıza güç verir. Hedefimizden şaşmadan istikrarlı bir şekilde ilerlememizi sağlar.

SAYFA 89

ETKİNLİK 10

Atatürk’ün inkılaplarından biri olan milliyetçilik, biz Türk toplumunun bir arada kendine güvenen, gelişmek için çaba gösteren bir millet olduğumuzun göstergesidir. Bu ilke sayesinde vatandaşlar birlik olur ve ileriye yönelik hedeflerimiz için attığımız adımların sağlam olmasına özen gösteririz.

Ayrıca bu vatan için çalışır, vatanımızın geleceğinin iyi olması yönünde birlik ve beraberlik içinde çalışırız. Irkçılığa, ayrımcılığa bir son verir ve birlik oluruz. Belki de Türk toplumunun gelişmesinde ki en önemli etkenlerden biridir milliyetçilik ilkesi.

SAYFA 90

ETKİNLİK 11

HALKÇILIK

Milli Egemenlik=Türk Devleti kurulmadan önce Osmanlı dönemi kişi egemenliğine dayalıydı. Ancak Yeni Türk devletinin hedefi ulusal bağımsızlıktı. Eşitlik anlayışını benimsetmekti. Ayrımcılık olmadan bütün insanların eşit olduğunu kabullendirmekti. Halkçılık ilkesinin gerekçesi de bu yöndeydi.

Eşitlik=Bütün vatandaşların haklarının korunması ve herkesin sosyal, ekonomik ve siyasal alanda eşit olmasıdır.

Adalet=İnsanların arasında din, dil, ırk ayrımı yapılmadan kanun önünde eşit olmalıdır.

Demokratik hak=İnsanların insanlık haklarının doğumdan ölüme kadar onların vazgeçemediği, devredemediği haklarıdır. Bu bütün insanların en önemli hakkıdır ve kanunlar tarafından korunur.