8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları S.E.K. Yayınları Sayfa 115,116,117

busegül tarafından yazıldı.. Yayınlanma 8.Sınıf TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sek ve Semih Ofset Yayınları Cevapları

8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları S.E.K. Yayınları Sayfa 115,116,117

SAYFA 115

ETKİNLİK 6

-Çünkü tek partinin olması ve muhalefetin hem iktidardaki partinin iyi çalışmamasına hem de bireylerin tercih hakkının sınırlandırılmasından dolayı demokrasinin gelişmemesine neden olmaktadır.

-Seçimlere katılın ne kadar yüksek olursa kişilerin oylarının ve istediklerinin yönetime yansıması da o kadar fazla olur. Az kişinin katıldığı seçimlerde çok küçük bir grubun istediği yönetim başa geçecektir.

-Birçok partinin olması birkaç açıdan yarar sağlar:

1-Kişilerin tercih haklarını kullanmaları ve istediklerinin yönetimde yer almasını sağlar.

2-Muhalefet partilerinin varlığı iktidardaki partinin daha iyi çalışmasını sağlar… Aksi takdirde iktirdaki parti rakip olmayınca istediklerini yapmada rahat davranır.

SAYFA 116 

ETKİNLİK 7

A)24 Kasım 1950 günü, Amerikan 8. Ordusu: Çin sınırına doğru ilerleme emri alır. Kunuri bölgesinden hareket eden birlikler, Kacehon-Simnimni-Wawon boyunca hareket ederek Tokchon bölgesine doğru ilerlemeye başlar. 28 Kasım 1950 tarihinde, düşmanla ilk temas sağlanır. Sabaha karşı: Türk birliklerinin karargahının çevresindeki dağlardan, silah sesleri gelmeye başlar. Türk Tugayının  Keşif Takımı, keşif görevi için gittiği bölgeden geri çekilirken , yol üzerinde gördüğü arızalı bir Amerikan telsiz kamyonunu kurtarmaya çalışırken: Çinlilerin baskınına uğrarlar ve takımın personelinin tamamına yakını imha edilir. Yalnızca 2 subay ve birkaç er sağ kalır. Bunlarda yaralılarla birlikte, esir edilirler.

B)2.Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin Japonya’ya savaş ilanı üzerine Amerika Savunma Bakanlığının “38. Paralelin kuzeyindeki Japon kuvvetlerinin Sovyetlere, Güneyindekilerinde Amerikan komutanlığına teslim olmaları “ önerisi üzerine Sovyet kuvvetleri 12 Ağustos 1945’te Kuzey Kore’yi işgal etti. 38. Paralelin ara hattı olarak ilan edilmesi üzerine Kore artık güney ve kuzey olmak üzere ikiye bölündü.

SAYFA 117

ETKİNLİK 8

Savunma sanayisi güçlü olmayan hiçbir devlet ekonomik bağımsızlığını sürdüremez. Bir gün muhakkak başka bir ekonomik güç tarafından işgal edilecektir. Bu yüzden dış düşmanlara karşı mücadele etmek için ordunun modern silahlarla donatılması gerekir. Bu durum hem ordunun savaş gücünü artırır hem de dışa bağımlılığını azaltır.