8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları S.E.K. Yayınları Sayfa 121,122,123

busegül tarafından yazıldı.. Yayınlanma 8.Sınıf TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sek ve Semih Ofset Yayınları Cevapları

8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları S.E.K. Yayınları Sayfa 121,122,123

SAYFA 121

ETKİNLİK 12

A)Irak ve Suudi Arabistan dünyanın en çok petrol üreten ülkeleridir. İran’da petrolün dışında ayrıca zengin doğal gaz kaynakları var.

B)Özellikle doğumuzda bulunan Ortadoğu ülkeleri zengin doğal gaz ve petrol kaynaklarına sahipler. Bu yüzden ülkelerin ekonomilerine önemli bir kazanç sağlaması gerekir.

SAYFA 122

ETKİNLİK 13

1)GAP projesi tarımın gelişmesine yol açtığı gibi turizm ve su sporlarının gelişmesine de neden olmaktadır. Dünyanın en büyük barajı haline gelen Atatürk barajı üzerinde özellikle yazın su sporları yarışmaları düzenleniyor.

2)Bölgede sulamaya açılan alanlarda sulama sistemlerinin yönetimi, bakımı ve işletilmesi için ülkemizde ilk defa sulama sistemleri çiftçi örgütleri olan sulama birliklerine devredilmiş ve böylece suyun yönetimi kullanıcılara bırakılmıştır.

SAYFA 123

ETKİNLİK 14

A)-1959 Türkiye 31 Temmuz 1959 tarihinde Avrupa Ekonomik Topluluğu’na (AET) ortaklık başvurusunda bulundu.

-1970 Katma Protokol ve 2. Mali Protokol Brüksel’de imzalandı.

-1973 Gümrük Birliği’nin nasıl kurulacağını açıklayan Katma Protokol yürürlüğe girdi.

-1980 12 Eylül askeri darbesinin ardından Türkiye ve AET arasındaki ilişkiler donduruldu.

-1987 Türkiye, 14 Nisan tarihinde, AET’ye tam üyelik başvurusu yaptı.

-1996 Türkiye ve AB arasındaki “Gümrük Birliği” 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi.

-1997 Aralık ayında Lüksemburg zirvesinde AB liderleri Türkiye’nin adaylık statüsünü tanımadı. Siyasi ilişkiler Türkiye tarafından donduruldu.

-1999 Avrupa Konseyi Aralık ayındaki Helsinki zirvesinde Türkiye’ye AB üyeliği için aday ülke statüsünü verdi.

-2001 Avrupa Konseyi 8 Mart tarihinde Türkiye’nin AB katılım sürecinin yol haritası olan “AB-Türkiye Katılım Ortaklığı” belgesinin kabul etti

-2004 17 Aralık tarihinde Avrupa Birliği konseyi, Türkiye ile üyelik görüşmelerini başlatma kararı aldı.

-2005 3 Ekim tarihinde Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri ve Tarama süreci resmen başladı. Müzakere Çerçeve belgesi kabul edildi.

B)-AB sürecinin olumlu etkisiyle Türkiye, etkileyici bir değişim ve dönüşüm süreci yaşamaktadır.

-Katılım müzakerelerinin başlaması ile reform süreci büyük bir ivme kazanmış, günlük yaşamda reformların etkisi gözle görülür hale gelmiştir.

-AB Türkiye için bir uzlaşı zeminidir.

C)AB’ye giriş ile birlikte Türk vatandaşları Avrupa ülkelerine vizesiz olarak girebilecekler. Bu hem ticari ilişkilerin gelişmesini sağlayacak hem de seyahat özgürlüğü anlamına gelecektir. Ayrıca dış ticaretimiz gelişecek. Eğitim başta olmak üzere bilimsel ve kültürel olarak Avrupa’nın kaynaklarından daha rahat yararlanılabilecek.