8.Sınıf Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 50-51-52-54-57-58-59

Melissa Dönmeztürk tarafından yazıldı.. Yayınlanma 8. Sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Ders Kitabı Cevapları

8.Sınıf Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 50-51-52-54-57-58-59

Sayfa 50

1)Demokratik vatandaşın devletine karşı görevleri vardır.Bunları ypması gerekir.

2)Hayır bir fikrim yok.

3)İnsanın haklarının yendiği bir ortamda demokratik olmayan davranışlara rastlamak oldukça fazla mümkündür.

 

Sayfa 51

1) İnsanların Timur'un keyfine göre mahkum edilip hapsedilmesidir.

2) Nasrettin Hoca Ankara ya gelir ve Meclisi ziyaret eder . Bir toplantı vardır.Toplantının başkanı toplantıya başladıktan sonra bir adam kötü bir kokunun olduğunu söyler.Grup ortak karar vererek adamın dışarı çıkabileceğini söyler ve adam çıkar.Toplantı başkanı başka biraygunhoca. adama sorduğunda o da bu sefer çok güzel bir kokunun  olduğunu söyler toplantıya katılanlar ona da dışarı çıkabileceğini soylerler.Toplantıbaşkanı içeride kalan bir tek Nasrettin Hoca olunca ona da sorar ve nasrettin Hoca nezle olduğunu ve oku almadığını söyleyerek toplantıya devam ederler.

Sayfa 52

1- Mevlana innlar arasında hiçbir ayrım yapmamıştır.

2-Birbirinden farklı kültür ve inançtaki insanların iç içe  yaşaması farklı kültürdeki insanların kaynaşmasını sağlar.

3-Herkesin birbirinin inancına düşüncesine yaşam tarzına saygılı olması ve aynı saygıyı da karşıdan beklemesi.

Sayfa 54

1) Evet farklı kültürlerin bir arada yaşadığınıaygunhoca.com,, göstermektedir.Bunu farklı dinlere ait ibadethanelerden anlamktaız.

2) Mardin'de yaşayan insanların birbirlerinin görüşlerine inançlarına vb.şeylere saygı duymasından dolayı iç içe yaşayabilmektedirler.

3)Farklı kültürlerin birbiriyle uyumlu bir şekilde yaşamasını kolaylaştırır ve insanlar arasındaki kültürel farklılıklar sonucunda  anlaşmazlıkları ortadan kaldırır.

4) Irak'tan ve Suriye'den gelen insanlar var.İlk başta bana biraz farklı geliyordu,burada ne işleri var diyordum ama empati yapınca gerçekten zor durumda olduklarını anladım ve onlara yaşamlarına ,kültürlerine daha sıcak bakmaya başladım.

 

Sayfa 57-58

 

2. Etkinlik

1)-İnsanların ten rengine göre ayrımcılık yapmamalıyız.  Zenci,Arap ,Avrupalı,vb. ırklardan hangisi olursa olsun herkes insani hakları vardır.

2) Oyun oynarken belliaygunhoca.com.. gruplar içerisinde oynanmakta ve beni oyun içine almamaktadırlar.

3)Kimse diş görünüşüne göre dışlanılmamalıdır.

4)Kimseyi dışlamamalıyız,ayrımcılık yapmamalıyız.Böyle davranışlar gösterenleri uyarmalıyız.

 

Satfa 59

İnsanlığın doğuşundan buğüne kadar sürekli bir mücadele içinde bulunuşu barışın değerini ve arttıran en önemli sebeplerden biridir.Savaş insanlık için her zaman yıkım ve felaket olmuş , barış aygunhoca.comise insanlığa mutluluk ve huzur getirmiştir.insanın var oluşu ileaygunhoca.com verdiği savaş aslında özlemini duyduğu en ideal yaşam biçimini yakalamaya yönelik verdiği mücadelelerdir.Aslında bu mücadele kişinin doğası gereği yaptığı savaştır.Bilinmeyeni araştırma ve öğrenme iç güdüsü bu savaşın an ana noktasıdır.Bu doğal olarak insanı araştırmaya ,bulmaya değerlendirmeye ,öğrenmeye ve giderek ideale iletmeyi başaracaktır.