Kıtalar

Yusuf Demirçin 7-B tarafından yazıldı.. Yayınlanma Ders Notları

DÜNYANIN ŞEKLİ

 

 

 

KITALAR

 

Bütün yeryüzünün yüz ölçümü 510 milyon km2 dir. Bunun 149 milyon km2 si (%29) karalarla kaplıdır. Kendine bağlı adalarla birlikte etrafını denizlerin çevirdiği büyük kara parçalarına Kıt'a denir.Yeryüzünde yedi tane kıt'a bulunur. Bunlar büyüklük sırasına göre, Asya, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Antarktika, Avrupa ve Okyanusya'dır.

 

Kıtaların yeryüzünde kapladıkları alan Kuzey ve Güney Yarım Küre'lerde farklıdır. Kuzey Yarım Küre'deki karalar, Güney Yarım Küre'deki karalardan fazladır. Kuzey Yarım Küre'nin % 39'u Güney Yarım Küre'nin ise %19'u karalarla kaplıdır. Yeryüzünde tarih boyunca ortaya çıkan çoğu medeniyetler Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarında geliştiği için bu kıtalara Eski Dünya Karaları adı verilir. Kuzey Amerika, Güney Amerika, Okyanusya ve Antartika ise yakın yüzyıllarda keşfedildiği için bu kıtalara da Yeni Dünya Karaları adı verilir.

 

Karaların çokluğu nedeniyle Kuzey Yarım Küre, Güney Yarım Küre'den birkaç derece daha sıcaktır. Çünkü karalar denizlere göre daha çabuk ve daha çok ısınır. Kuzey Yarım Küre'deki karaların çoğu ılıman kuşakta yer alır. Bu nedenle Güney Yarım Küre'ye göre nüfusu daha fazladır.

 

Kıtaların sıcak kuşakta ve soğuk kuşakta kalan kısımlarında nüfus azdır. Güney Kutbunda yer alan Antarktika'da bilimsel amaçlı araştırmacılar dışında insanlar yaşamamaktadır.

 

ESKİ DÜNYA KITALARI

 

Asya

 

Avrupa

 

Afrika

 

 

 

YENİ DÜNYA KITALARI

 

Kuzey Amerika

 

Güney Amerika

 

Antarktika

 

Okyanusya

Benzer İçerikler