Uzayın Keşfi

Yusuf Demirçin 7-B tarafından yazıldı.. Yayınlanma Ders Notları

UZAY COĞRAFYASI

 

 

 

UZAYIN KEŞFİ

 

Uzay, sonsuz boşluk olarak tanımlanır. Bu boşlukta yıldız, gezegen, Güneş ve daha pek çok gök cismi yer alır .Gök cisimlerinin bir kısmı gökyüzüne bakıldığında görülebilir, bir kısmı ise ancak teleskop denilen aletle görülebilir.

 

1935’te Rus bilim adamları uzaya gönderilecek roketle ilgili çalışmalar yaptılar .Bu çalışmaların sonucu 1957 yılında Sputnik 1 adlı uzay aracı, Ruslar tarafından dünya yörüngesine yerleştirildi. Böylece uzay çağı başlamış oldu.

 

1958'de Amerikalı bilim adamları, uzay çalışmaları için kademeli roketler geliştirdi. Bütün bu çabalar sonunda 21 Temmuz 1969'da Ay’a ilk defa ayak basıldı.

 

Uzayın keşfi ile birlikte insanoğlunun hayatında önemli değişiklikler oldu. Bu değişiklikleri şöyle sıralayabiliriz:

 

Uzay bilimi demek olan astronomi sadece gözlemlere dayalı iken deneysel bir bilim haline geldi.

 

Güneş, gezegenler ve diğer gök cisimleri hakkında daha gerçekçi bilgiler elde edildi.

 

Uzaydan çekilen uydu fotoğrafları ile Dünya’nın gerçek boyutları ölçüldü.

 

Uydu fotoğraflarından yararlanılarak meteorolojide hava tahminleri doğru olarak yapılmaya başlandı.

 

İletişim ve ulaşım teknolojilerinde büyük gelişme ve kolaylıklar sağlandı.

 

 

 

GÜNEŞ SİSTEMİ

 

Güneş ile Güneş'in çevresinde dönen kuyruklu yıldızlar ve bütün gökcisimleri güneş sistemini oluşturur. Gök cisimlerinin dokuz(8) tanesi büyük olup bunlar gezegen adını alırlar. Dünyamızın da üyesi olduğu bu (8) dokuz gezegen, Güneş'e olan uzaklıklarına göre şöyle sıralanırlar: Merkür- Venüs- Dünya- Mars- Jüpiter- Satürn- Uranüs- Neptün ve Plüton(Plüton, gezegen olma özelliğini kaybetti).

 

Bütün gezegenler Güneş etrafında aynı yönde dönerler. Gezegenlerin uyduları da vardır. Ay, dünyamızın bir uydusudur. Venüs gezegeni, Güneş battıktan sonra batıda akşam yıldızı adıyla, Güneş doğmadan az önce de doğuda sabah yıldızı adıyla gözlenir. Merkür de aynı zamanlarda görülebilir.

 

Mars, Jüpiter ve Satürn de Güneş battıktan sonra gözlenebilir. Diğer gezegenler çıplak gözle görülmez. Gezegenlerin en küçüğü Merkür, en büyüğü ise Jüpiter'dir.

 

Güneş çevresinde dolaşan küçük kaya parçalarına göktaşı (meteor) denir. Göktaşları, Yerküreyi saran havanın içinden geçerken akkor hale gelir. Bu durum halk arasında yıldız kayması olarak bilinir. Toz ve gaz  bulutlarından oluşan kuyruklu yıldızlar da Güneş çevresinde dolanırlar.

 

GÜNEŞİN YAPISI

 

Güneş, Samanyolu Galaksisi içinde yer alan milyonlarca yıldızdan biridir. Bütün yıldızlar gibi, kızgın bir gaz kümesinden oluşmuştur. Işıkküre denilen dış kısımlardaki sıcaklık 6000 derece dolayında iken, iç kısımlarda 15-20 milyon dereceye ulaşır. Verdiği ışık ve ısı, atom enerjisi yoluyla açığa çıkar

Benzer İçerikler